Po zoštíhlení koalície o jednu stranu vznikla trojkoalícia s vedúcou stranou SMER-SD. Strana Sieť vypadla. Väčšina poslancov zo strany Sieť sa pripojila k strane MOST-Híd. Čo to ale znamená pre koalíciu a opozíciu ?

Zosilnie koalícia ?

Koalícia napriek menšiemu počtu parlamentných strán sa stáva jednotnejšou. Vyhlásenia predsedu NR SR Antona Dana ( SNS ) to len dokazujú. Do volieb vstupovali ako alternatíva ku vláde Róberta Fica. Je otázne, čo sa v súčasnosti stalo.

V súčasnosti má Most-Híd 3 ministrov ako aj strana SNS. Strana SMER-SD má tak však 8 ministrov a najvyššiu funkciu pre poslanca, post premiéra. SMER-SD naďalej vyhráva aj v prieskumoch volebných preferencií. Na sile získala aj strana SNS, zatiaľ čo Most-Híd je na rovnakej úrovni. Strana Sieť poklesla k veľmi nízkym číslam, čo je aj dôvodom vzniku trojkoalície.

Koalícia tak bude mať jednotnejšiu víziu do budúcnosti, a čo je dôležitejšie, budú mať aj volebnú silu na presadenie svojho volebného programu, čo je vec, ktorú opozícia nemá.

Zosilnie opozícia ?

Vypadnutím strany Sieť sa stalo jedno. Hlasy sa prerozdelili. Hlasy získala SaS, zatiaľ čo strana OĽANO-NOVA poklesla. Za opozíciu považujeme práve tieto dve strany. Napriek veľkej politickej aktivite, strana OĽANO-NOVA stráca a strana SaS získava. Čím to je spôsobené ? Podľa nás je to vplyvom osoby Igora Matoviča.

Základ opozície sa tak stáva taktiež celistvejší, avšak zároveň slabší. Taktiež pokladáme stranu OĽANO-NOVA za schopnú stranu získať hlasy a v budúcich voľbách sa to preukáže.

Základom však je, že v tohtoročných voľbách všetky politické strany sa stavali do opozície voči najsilnejšej strane SMER-SD, ako to však bude vyzerať v budúcnosti je základom toho, či zosilnie koalícia alebo opozícia.

Opozícia nepochybne získa aj na hlasoch strany Most-Híd, alebo SNS. Jednoducho za to, že nesplnili to, čo hlásali počas volieb. Nepochybne do opozície tak bude patriť aj politická strana KDH.

Zosilnie koalícia alebo opozícia ?

Očividne zosilnie koalícia. Mimo strán ako ´´neštandardná´´ politická strana ĽS – NS a strana SME RODINA, ktoré sa nepovažujú ani za opozíciu, do volebného súboja vstúpi menej strán proti strane SMER-SD.

Nárast extrémizmu alebo rasizmu na Slovensku nepochybne bude znamenať aj menej hlasov pre stranu Most-Híd a viac hlasov pre stranu SNS, alebo ĽSNS-Naše Slovensko. Tak, či onak, vedúca strana sa zosilní a zocelí, tak isto ako aj strana SNS. Strana Most-Híd sa zocelí a možno získa aj väčší počet hlasov. Opozícia podľa nás nebude mať dostatočný počet hlasov na súboj voči súčasnej koalícií. Bude potrebovať buď vedúcu silnú stranu, alebo viac menej silných strán.

Mohlo by Vás zaujímať