Walt Disney bol karikaturista, animátor, režisér, dablér, podnikateľ a filantrop. Walt Disney sa zaslúžil o zmenu zábavného priemyslu. Ako prvý premietal prvý celovečerný animovaný film a jeho štúdio sa stalo najprestížnejším animačným štúdiom vďaka získaným Oskarom. Ako prvý dostal do animácií farby a zvuk. Malé deti a teenegerov baví jeho štúdio dodnes. Kto by nepoznal Mickeyho Mouse, káčera Donalda alebo Disneyland ?

Walt Disney a umelecké a podnikateľské začiatky

Walter Elias ´´Walt´´ Disney sa narodil v roku 1901 v decembri v Hermose v USA. Jeho otec pracoval na železnici a tak sa neustále počas detstva Walta Disneyho sťahovali, neskôr ku bratovi na farmu. Neskôr získal aj akcie spoločnosti, ktorá vyrábala želé. Väčšinu svojho detstva strávil Walt Disney v Marceline. Tam preukázal svoj talent pre kreslenie a jeho susedia ho oslovovali, aby im niečo nakreslil. Samozrejme za odmenu.

V roku 1911 sa presťahovali do Kansas city, kde si obľúbil vlaky. V Kansas city sa taktiež zoznámil s Walterom Pfeiffertom. Pfeffertovci boli umelecký herci a divadelníci, ktorí Disneymu ukázali svet filmu a divadla. Okrem chodenia na základnú školu Benton a sobotných umeleckých kurzov, pravidelne so svojou jedinou sestrou navštevovali zábavný park Electric park, ktorý sa neskôr stal designovou múzou pre Disneyland, zábavný park Walta Disneyho.

V roku 1917 získal jeho otec zmienené akcie a presťahovali sa do Chicaga. Ako strednú školu si vybral McKinley High School, kde si vybral obor kreslenia a fotografovania. Taktiež svojimi karikatúrami prispieval do študentských novín. Okrem toho taktiež navštevoval večerné kurzy Chicago Art Institute. Keď mal Walt Disney 16 rokov, rozhodol sa skončiť a nastúpiť do vojny. Tam sa však nedostal, kvôli nízkemu veku. Namiesto toho nastúpil do Červeného kríža, kde bol poslaný do Francúzska a pracoval rok ako šofér sanitky.

Prvé podnikateľské začiatky

V roku 1919, keď sa Walt Disney vrátil z Francúzska, nechcel sa zamestnať v továrni na želé. Jeho brat Roy mu pomohol s prácou, cez kolegu v práci. Začal pracovať u Pesmen-Rubin Art Studio, kde sa zoznámil s Ubbe Eert Iwwerks, lepšie známym ako Ub Iwerks.  S Iwerksom založil v roku 1920 spoločnost Iwerks-Disney Commercial Artists, ktorá však nebola úspešná a podnikateľská kariéra mu netrvala dlho.

Rozhodol sa zamestnať v Kansas City Film Ad Company, kde pracoval na tvorbe reklamných animácií. V tomto čase začal experimentovať s kamerou, robil vlastnoručné animácie a rozhodol sa otvoriť vlastné animované štúdio. Z Kansas City Film Ad Company zamestnal Freda Harmana ako prvého zamestnanca.

Walt Disney uzavrel dohodu s miestnym prevádzkovateľom kina na premietanie kreslených filmov. Nazval ich Laugh-O-Grams a rýchlo nabrali na popularite. Zo získaných prostriedkov si dovolil založiť štúdio, ktoré sa nazývalo Laugh-O-Grams.

7-minútové kreslené filmy nazvané Alica v komiksovom svete taktiež nabrali na popularite a zo získaných prostriedkov Walt Disney ďalej rozširoval svoje animačné podnikanie. Napriek úspechu a popularite animovaných krátkych filmov v roku 1923 musel Walt Disney vyhlásiť bankrot kvôli veľkému zadĺženiu. Rýchly rast a náber zamestnancov si vypýtali daň.

Walt Disney a Disney Brother´s studio

Po neúspechu sa s bratom Royom rozhodli odísť do Hollywoodu. Nazhromaždili dostatok financií na založenie nového animovaného štúdia nazvaného Disney Brother´s studio a našli si nového distribútora, kde premietali Alicu v komiksovom svete. Ďalším komiksom bol Oswald, štastný králik z ktorého inkasoval 1500 dolárov za každý spot.

V roku 1925 zamestnal Lillian Bounds, kresliarku, s ktorou sa onedlho oženil. Neskôr Walt Disney zistil, že zo spolupráce s distribútorom sa zaviazal aj ku predaji práv k Alici a Oswalda. Preto sa rozhodol vytvoriť nový komiks, na ktorom pracoval spolu s Iwerksom. Nazvali ho Mickey Mouse. Na začiatku Mickey Mouse nenašiel ani distribútora. Walt Disney sa rozhodol pridať do komiksu hlas a nie hocijaký, ale svoj. Bolo to ďalšie úspešné rozhodnutie a Mickey Mouse začal získavať na popularite.

V roku 1929 vytvorili sériu Hlúpych symfónií, ktoré sa stali veľmi populárne. Hlavnou postavou bol Mickey Mouse spolu s novo-vytvorenými kamarátmi ako Minnie Mouse, kačer Donald, Goofy a Pluto. Z najpopulárnejších bola časť Kvety a stromy, do ktorej boli vložené farby a za túto časť získalo štúdio aj Oskara. Úspešná bola aj pesnička Kto sa bojí veľkého zlého vlka ? z animovaného filmu 3 malé prasiatka.

V roku 1935 po dvoch úspešných animovaných sériach vytvoril tretiu a nazval ju Pepek námorník. Ten sa podľa prieskumov krátkodobo stal populárnejším než Mickey Mouse, avšak iba na chvíľu. Potom, čo pridali farby aj do Mickeyho Mousa,  Mickey Mouse sa stal opäť najúspešnejšou sériou štúdia Disney Brother´s studio.

Ďalší veľký úspech nastal v decembri 1937. Úspech sprevádzal prvý animovaný film Snehulienka a sedem trpaslíkov, ktorý mal premiéru v Los Angeles. Animovaný film Walt Disney plánoval už od 2. úspešných animovaných sérií, teda približne od roku 1934. Napriek Veľkej depresii tento animovaný film zarobil štúdiu takmer 1,5 milióna dolárov a získal 8 Oskarov. Netrvalo dlho a štúdio Walta Disneyho vytvorilo ďalšie animované filmy ako napríklad Pinocchio (1940), Fantasia (1940), Dumbo (1941) a Bambi (1942).

V roku 1939 z úspechu Snehulienky sa Walt Disney  rozhodol rozšíriť štúdio aj do Burbanku. Avšak v Burbanku sa rozhodli animátori štrajkovať. Bolo to neúspešné rozšírenie. V 40. rokoch napriek tomu vyšli ďalšie nové časti sérií. V 50. rokoch sa však rozhodol zamerať na animované filmy a vznikli animované filmy Ostrov pokladov (1950), Alica v ríši divov (1951), Peter Pan (1953), Lady a Tramp (1955), Spiaca krástka (1959) a 101 Dalmatíncov (1961).

Walt Disney patril medzi prvých, čo začali využívať televíziu ako zábavné médium. Séria Zorro a Davy Crockett boli tak úspešné u detí ako Mickey Mouse. Pre teenegerov štúdio vysielalo sériu Mouseketeers. Sobotnajšou úspešnou reláciou Walt Disney’s Wonderful World of Color začal Walt Disney propagovať aj zábavný park. Posledným veľkým úspechom Walta Disneyho bol animovaný snímok Mary Poppins.

Walt Disney a Disneyland

Prvý Disneyland sa vybudoval v roku 1955. Dohliadal naň ho v tej dobe herec, Ronald Reagan. Úspech zábavného parku bol vidieť od jeho prvého otváracieho dňa, ktorý sa nevyhol viacerým nehodám. Znakom úspechu bola distribúcia tisícoch falošných pozvánok. Napriek nehodám sa Disneyland stal miestom pre detí a rodiny, kde si môžu užiť chvíľu času. Po úspechu v Anaheime sa investície do zábavného parku zväčšovali a lákal nie len domácich ale aj návštevníkov z celého sveta.

Z Anaheimu sa rozšíril Disneyland do Paríža, Tokia a Honk kongu. V roku 2016 sa otvorí nový Disneyland v Šanghaji.

Svet prišiel o tvorcu rozprávok

Zábavné parky zaujali Walta Disneyho na toľko, že začal plánovať aj druhý zábavný park. Avšak v roku 1966, keď sa práve budoval druhý zábavný park, Waltovi Disneymu diagnostikovali rakovinu pľúc. V decembri 1966 Walt Disney umrel. Brat jeho zábavný park dostaval a nazval ho Walt Disney World ( Svet Walta Disneyho ).

Súčasnosť

Spoločnosť Walt Disney Company, alebo zjednodušene Disney je jedna z najväčších mediálnych a zábavných spoločností na svete. Patrí medzi najväčšie hollywoodske štúdia, ktoré zahŕňa Walt Disney Pictures, Pixar, Marvel a Lucasfilm. Taktiež vlastní niekoľko televíznych staníc vrátane ABC a ESPN. Postava Mickey Mouse je oficiálny maskot spoločnosti. Od roku 1991 je súčasťou indexu Dow Jones Industrial Average ( DIJA ). Za rok 2014 dosiahla tržby vo výške takmer 50 miliárd dolárov a zisk okolo 8 miliárd dolárov.

Zdroj : wikipedia.org, wikipedia.org, biography.com

Mohlo by Vás zaujímať