Virtuálna technológia sa počas tohto roka postupne stala trendom naprieč odbormi a neobišla ani Slovenskú republiku. Už od polovice októbra je možné zakúpiť si absolútnu novinku od Mattela – okuliare na virtuálnu realitu View-Master. Dizajnový produkt sa zaraďuje medzi najdostupnejšie zariadenia pre širokú verejnosť, ponúka totiž najpriaznivejší pomer ceny a kvality.

Okuliare na virtuálnu a rozšírenú realitu View-Master fungujú na princípe prepojenia so smart telefónmi (podmienkou sú rozmery telefónu od 4 do 6 palcov a implementovaný gyroskop). Užívateľ si vyberie zo širokej ponuky mobilných aplikácií, či už voľne dostupných alebo za poplatok. Po inštalácii a spustení aplikácie sa telefón umiestni do okuliarov a virtuálny zážitok môže začať. Aplikácia prináša virtuálne hry, virtuálnu turistiku, ponaučenie a zábavu zároveň a užívateľa prenesie napríklad na prehliadku slnečnej sústavy, svetoznáme miesta alebo do podmorského sveta. Virtuálny výlet je doplnený aj poučnými informáciami či minihrami.

04

Zážitkové balíčky od Mattela – zábava aj vzdelávanie zároveň

Okuliare View-Master ponúkajú aj novú a celkom špecifickú, edukatívnu formu vzdelávania, aj prostredníctvom oficiálnych zážitkových balíčkov od spoločnosti Mattel s názvami Ciele cesty, Divoká príroda, Vesmír, Podmorský svet a Dinosauri. „Zážitkové balíčky boli navrhnuté tak, aby deťom hravou formou poskytli nové informácie. Ak sa budú  deti napríklad pohybovať vo virtuálnej realite v džungli, môžu si okrem pozerania okolitého prostredia vždy „páčkou“ kliknúť na jednotlivé zvieratá a dozvedia sa ďalšie zaujímavosti. Aplikácie sú vydareným nástrojom, ako spojiť príjemné s užitočným. A deti sa učia, bez toho aby o tom vedeli,“ dopĺňa Marek Somol, manažér projektu View-Master pre Českú a Slovenskú republiku. Zážitkové balíčky je možné zakúpiť v špeciálnom balení alebo zaobstarať si ich ako aplikácie. Balíčky vo fyzickej podobe však ponúknu obsah naviac. Obsahujú špeciálne kotúče, ktoré pri použití okuliarov View-Master sprostredkujú tzv. rozšírenú realitu, teda tú, ktorá spája digitálnu projekciu a reálne prostredie. Práve kvôli zážitkovým balíčkom, ale aj ďalším edukativnym, voľne dostupným aplikáciám, je produkt určený primárne pre deti od 7 rokov.02

 

Výhody View-Master

Z hľadiska užívateľského pohodlia je výhodou View-Mastera, oproti iným zariadeniam na trhu v podobnej cenovej hladine, plastové prevedenie. Pri porovnaní s kartónovými verziami ponúka dlhú životnosť. Jeho pádu na zem a rozbitiu bráni praktická šnúrka okolo ruky. Pohodlné užívanie zabezpečujú pogumované okraje, ktoré dokonale odtienia užívateľa od okolitého svetla a priestoru. Cieľom je totiž zabezpečiť čo najvierohodnejší zážitok z virtuálnej reality. Ani o telefón nemusí mať užívateľ obavy, vo vnútri View-Mastera je pevne uchytený a samovoľné vypadnutie je nemožné aj kvôli poistke na okuliaroch.

Kedže primárnou cieľovou skupinou View-Mastera sú deti od 7 rokov, dôležitým aspektom je aj  zdravotná nezávadnosť. Podobne ako všetky produkty spoločnosti Mattel, prešli aj okuliare na virtuálnu realitu nevyhnutným testovaním, produkt bol naviac pripravený v spolupráci s očnými lekármi a jeho užívanie je pre detský zrak bezpečné. Pri výrobe sa počítalo aj s tým, že sa okuliare prikladajú do oblasti okolo očí, kde je citlivá pokožka a taktiež očné sliznice. „Na zahraničných trhoch sa postupne objavuje množstvo okuliarov na virtuálnu realitu, a to vrátane tých lacnejších a nie príliš kvalitných z Ázie. Možno predpokladať, že sa v priebehu roka objavia aj v Českej a Slovenskej republike. Ak okuliare vyberáme pre deti, je potrebné klásť dôraz na zdravotnú nezávadnosť produktu a overiť si, či produkt prešiel testami. Niektoré lacnejšie produkty z Ázie napríklad nemusia spĺňať štandardy EÚ a môžu obsahovať ftaláty,“ uvádza Marek Somol.

03

View-Master sprístupní aj voľne dostupné aplikácie pre virtuálnu realitu

Výhodou View-Mastera je univerzálnosť. Okrem oficiálneho obsahu od Mattela na ňom budú môcť uživatelia vyskúšať aj voľne dostupné aplikácie na virtuálnu realitu. K dispozícii je ich pre operačné systémy iOS (App Store) či Android (Google Play) množstvo a potešia deti aj dospelých. Na výber tu nájdu virtuálne hry, 360° videá, krátke filmy či virtuálne zážitky. Napríklad s 360° videami sa užívatelia prenesú na fascinujúce, verejnosti bežne neprístupné, miesta či do svetoznámych metropol. Skúsiť však môžu aj rôzne adrenalínové zážitky.

View-Master a zážitkové balíčky sú k zakúpeniu v obchodoch Alltoys a Alza.sk. Odporúčaná cena okuliarov View-Master je 35,99 eur a zážitkového balíčku je 14,99 eur.

Viac tiež na: http://www.view-master.com/en-us

TIP: Kde hľadať voľne dostupný obsah pre okuliare View-Master?

Voľne dostupný, zábavný obsah pre okuliare View-Master v podobe najlepších 360° videí z celého sveta nájdete napríklad na stránkach WWW.VIRTUALNE.INFO v sekcii s videami.

Videá sú rozdelené do tematických kategorií. S vybranými 360° videami sa vydáte naprieč svetom do zaujímavých destinácií, za poznaním do praveku, alebo zažijete poriadny adrenalín na horskej dráhe či v stíhačke.

Na webe nájdete aj aktuality zo sveta virtuálnej a rozšírenej reality.

 

Mohlo by Vás zaujímať