Je dekriminalizácia marihuany na Slovensku možná ? Ani v Česku však dekriminalizácia neznamená, že aj keď pestujete do 5 rastlín, nepostihne Vás trest. Trest Vás čaká finančný do výšky 15 tisíc českých korún, alebo tzv. prepadnutie veci. 

Je Slovensko konzervatívne alebo nie ?

Slovenská legislatíva v drogovej politiky je podľa niektorých tvrdá. Hlavne pre mladých, ktorí radi skúšajú ´´nové´´ veci. Obyčajným skúšaním hrozí mladým väzenie do 3 rokov, pritom samotné užívanie drog nie je trestná činnosť. Užívanie drog sa posudzuje ako prechovávanie drog pre vlastnú potrebu, pričom podľa veľkosti dávok sa stanovuje, či je daný užívateľ díler alebo ´´konzument´´.

Dekrimininilizácia marihuany na Slovensku už prebehla. Podľa Ministerstva spravodlivosti však ´´tvrdá´´ legislatíva nezabránila v užívaní drog, marihuany. Dekriminalizácia marihuany na Slovensku, teda mäkkých drôg znamená pre podporovateľov dekriminilizácie drog alebo dokonca legalizácie, že zákon rozdeľuje podľa množstva dávok, podľa činnosti, teda užívanie, navádzanie alebo predaj drog a podľa toho stanovuje trestnú sadzbu.

Takisto nie len pre mladých v prípade prvého obvinenia sú možnosti ako napríklad finančný trest, upustenie od potrestania, podmienečné zastavanie trestného stíhania, alebo napríklad probačný dohľad.

V prípade, ak už máte jedno obvinenie ´´za sebou´´, môžete požiadať o psychologický posudok, v ktorom sa dá dokázať, laicky povedané, 8 dávok má pre Vás vplyv ako 3 dávky, čím si môžete znížiť trest, alebo Vás pošlu na liečenie ako opatrenie.

Takže v zásade sa nelíšime od iných krajín. Dekriminalizácia marihuany však znamená iba to, že nebudete mať zbytočné ´´oplietačky´´ so zákonom, namiesto toho zaplatíte pokutu. Vplyvom spoločnosti už aj súdy prihliadajú na vek, alebo drogovú históriu. Prípadná dekriminalizácia ako je napríklad v Česku bude znamenať iba rozvoj tohto ´´trhu´´.

1 marihuanová cigareta znamená jednu dávku ?

Ak Ste si mysleli, že jedna marihuanová ´´fajka´´ znamená jednu dávku, tak Ste na omyle. Polícia, resp. kriminálna polícia určuje dávky podľa chemických analýz. Teda jedna silná marihuanová cigareta môže znamenať aj 7 dávok, pričom určuje aj psychiku alebo fyzický stav daného ´´budúceho trestnanca´´.

Dekriminalizácia marihuany vo svete

Najsprávnejšie je asi začať u susedov. Česko je známe dekriminalizáciou nie len marihuany. Dokonca si môžete prezrieť správu od Národného monitorovacieho strediska pre drogy a závislosti. V Českej republike dekriminalizácia marihuany vyzerá takto. Užívanie marihuany do 15 gramov, rovnako ako aj jej predaj alebo ´´transport´´. Pestovanie je dovolené, ak pestujete do 5 rastlín.

V Ukrajine takisto nastala dekriminalizácia marihuany, pričom užívanie marihuany je dekriminalizované do 5 gramov, predaj je ilegálny, transport je do 5 gramov dekriminalizovaný a pestovanie je dekriminalizované do 10 rastlín.

V januári 2016 dekriminalizácia marihuany nastala aj v Rakúsku. Dovolené je užívanie do 5 gramov. Všetko ostatné je ilegálne.

Najvoľnejšiu drogovú politiku majú v Uruguaji, kde nie že je dekriminalizované užívanie, ale legálne všetko. Od roku 2015 stačí mať v Uruguaji 18 rokov a môžte pestovať a predávať.

V Amerike je ilegálna marihuana na federálnej úrovni. V jednotlivých štátoch je však dekriminalizované užívanie v štátoch Colorado, Washington, Oregon, Aliaška. Dekriminalizovaná marihuana je v 18 štátoch USA. Teda iba užívanie. Transport, predaj ako aj pestovanie je dekriminalizované v štátoch Colorado, Washington, Oregon a Aliaška.V štáte Washington je dovolené pestovanie, ale nie pre komerčné využitie. V indiánskych rezerváciach sa to riadi podľa vlastných pravidiel.

V Rusku nastala taktiež dekriminalizácia. Užívanie je dovolené do 6 gramov, ako aj prevoz do 6 gramov. Pestovanie je dovolené do 20 rastlín, predaj však je ilegálny.

V Holandsku je dekriminalizovaná marihuana do 5 gramov. Pestovanie je dekriminalizované do 5 rastlín. Legálne užívanie, predaj, prevoz je určený iba pre tzv. coffe shopy.

V Mexiku je dekriminalizované užívanie marihuany do 5 gramov, dekriminalizované je aj pestovanie rastlín. Čo je zaujimavé, zákon určený na dekriminalizáciu sa odvolal na ústavu, teda na ľudské právo na slobodu a rozvoj jednotlivca.

V Jamajke od 25. februára nastala dekriminalizácia marihuany a je legálne pestovanie marihuany do 5 rastlín, a užívanie marihuany do 2 uncí.

V Kolumbii v roku 1999 prebehla dekriminalizácia marihuany pre užívanie marihuany pre osobnú spotrebu do 22 gramov. V roku 2015 dekriminalizovali aj pestovanie do 20 rastlín. Prevoz alebo predaj je dovolený iba pre vedecké alebo zdravotné účely.

Ak Vás zaujímajú ďalšie krajiny, môžte ich nájsť vo wikipedii na tomto linku.

Čo to teda znamená dekriminalizácia marihuany ?

Dekriminalizácia marihuany aj na základe Českej republiky, dokonca aj Holandska neznamená, že za užívanie marihuany nehrozí trest. Je to aj naďalej trestné, avšak zákon má posudzovať o množstve, od ktorého je to trestný čin. Takže v Česku môžte užívať marihuanu do 15 gramov, ale je to posudzované ako priestupok. Takže Vám hrozí prepadnutie veci alebo finančná pokuta. Dokonca aj v Holandsku Vám hrozí napríklad pokuta alebo konfiškácia, čo sa podľa wikipedie stáva hlavne pri hraniciach.

Zdroj : rastamama.sk, wikipedia.org

Mohlo by Vás zaujímať