Viete čo má spoločné ECB a zvýšený dopyt po trezoroch zo srany nemeckých domácností? Negatívne depozitné sadzby.

EUR a ECB

Zatiaľ, čo podľa agentúry Bloomberg dopyt po domácich trezoroch v Nemecku rastie, tempo rastu inflácie a ekonomiky v eurozóne zaostáva.

Súčasný program nákupov aktív od ECB v objeme 80 mld. eur mesačne (QE) a negatívna depozitná sadzba na – 0.4% zatiaľ očakávané tempo rastu inflácie a ekonomiky neprináša (súčasná inflácia EZ +0.2% vs. 2% cieľ ECB, zatiaľ čo ekonomika svoje tempo rastu spomaľuje). To je dôvod, pre ktorý časť trhu očakáva predĺženie platnosti programu QE z marca 2017 do júna 2017 už na štvrtkovom zasadaní ECB.

Ďalšie znižovanie sadzieb je však vzhľadom k problémom, ktoré negatívne depozitné sadzby spôsobujú komerčným bankám v Eurozóne (najmä talianske a nemecké banky), málo pravdepodobné. Trh v otázke rozhodnutia ECB nie je jednotný. Rovnako ako samotný predstavitelia centrálnych bánk. Ich sympózium v Jackson Hole totiž preukázalo, že stále nevedia ako svojimi nástrojmi dosiahnuť vytýčené dlhodobé ciele.

Oveľa intenzívnejšie totiž počuť naliehanie predstaviteľov monetárnej politiky na predstaviteľov tej fiškálnej. Riešením má byť užšia spolupráca i prípadné fiškálne reformy. Na trhu, pred štvrtkovým zasadaním, prevládajú dva tábory. Jeden, poukazujúci na nutnosť predĺženia platnosti QE (čo by viedlo k oslabeniu EURa) a druhý, ktorý od ECB zmeny neočakáva. Zdá sa, že rozhodnutie ECB bude pre jeden z týchto táborov sklamaním, čo povedie k väčším pohybom i na EUR/USD. 

AUD a RBA

Pretrvávajúca inflácia v Austrálii pod inflačným cieľom RBA a slabnúci obraz dlhodobého rastu, podkopávajú rastové ambície pre AUD. RBA však na svojom poslednom zasadaní sadzby znížila z 1.75 na 1.5%. Trh preto očakáva, že pred ďalším znižovaním RBA vyčká na pretavenie poslednej zmeny sadzieb do reálnej ekonomiky.

Napovedá tomu i pravdepodobnosť, kótovaná prostredníctvom medzibankových swapov (OIS), poukazujúca na sotva 5% pravdepodobnosť utorňajšieho znižovania sadzieb. Takýto scenár trh započítava na AUD/USD cenami tesne pod levelom 0.76. Predpokladáme preto, že reakcia trhu po zverejnení môže byť po počiatočnom testovaní rezistencie na 0.7650 opätovne vypredaná pod level 0.76 EUR/USD. Strednodobý cieľ držíme naďalej na 0.74 AUD/USD.

Výhľad pre AUD/USD – TRIM Broker

CAD, BoC a Ropa

Streda bude patriť Kanadskému doláru z viacerých dôvodov. Nie len preto, že BoC bude rozhodovať o menovej politike, ale taktiež uvidíme výsledky stavu zásob ropy z USA. Export ropy predstavuje 50% podiel na celkovom kanadskom exporte do USA. Z 24 analytikov reportujúcich svoje očakávania agentúre Bloomberg, všetci čakajú ponechanie sadzieb na stredajšom zasadaní BoC na 0,5%. Pravdepodobnosť pre zníženie sadzieb je na úrovni 4,9%.

CAD si napriek tomu počas pondelka pripísal voči USD 0.4% zisk. Dôvodom sú vyhlásenia ruského ministra o možnej spolupráci so Saudskou Arábiou na “regulácii” trhu s ropou. Tieto správy priniesli počas pondelňajšieho obchodovania 1.6% zisky na rope, s maximami nad 46 USD za barel (wti). Snaha najväčších producentov ropy o slovnú intervenciu neutícha. Týmto konaním však obe krajiny nepriamo poukazujú na to, že možnej širšej dohode svetových producentov na septembrovom stretnutí v Alžíri (26-28.9.2016) neveria.

Reakcia cien ropy na obdobné “nové” plány je podľa nás stále prehnané. Od roku 2010 sa totiž klub troch najväčších producentov ropy rozšíril o USA. Akýkoľvek rast cien ropy, spôsobený výpadkom produkcie niektorých z hlavných producentov, producenti z USA radi pokryjú.

Od roku 2010 sa hra na svetovom ropnom trhu zmenila. Otázkou je, do akej miery táto hra zmenila i tú geopolitickú.

Výhľad pre ropu – TRIM Broker

Autor: Martin Moravčík

Zdroj: TRIM BROKER

Mohlo by Vás zaujímať